Skip links

Na co zwracać uwagę przy budowie domu?

Kompleksowa budowa domu trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy. Nawet, jeśli przebiega zgodnie z założonym harmonogramem, to i tak wymaga mnóstwa cierpliwości i poświęceń. Aby zredukować do minimum stres towarzyszący inwestycji, warto zatrudnić firmę, która będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem prac.

Zanim zamieszkasz w wymarzonym domu, będziesz musiał podjąć wiele ważnych, wiążących decyzji: począwszy od znalezienia działki, przez zakup lub stworzenie projektu, aż po budowę domu pod klucz. W międzyczasie czeka Cię również wiele formalności związanych z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń czy kredytu hipotecznego. Może okazać się, że więcej czasu spędzisz w sklepach i w urzędach niż na placu budowy, a w takiej sytuacji łatwo o utratę entuzjazmu. Na szczęście możesz ograniczyć odczuwany przez całą rodzinę stres, zatrudniając firmę budującą dom pod klucz.

Kompleksowa budowa domu

Niektórzy o domu marzą od dzieciństwa, a z upływem lat tylko utwierdzają się w tym pragnieniu. Inni z kolei, nie mając gotowych planów i wyobrażeń, dopiero szukają inspiracji i czują się przytłoczeni możliwościami. Wielu obawia się formalności. Bez względu na to, do której grupy należysz, kompleksowa budowa domu może okazać się dla Ciebie ogromnym wyzwaniem. Podejmowanie go samodzielnie to spore ryzyko, dlatego w wielu sytuacjach lepiej zdać się na firmę budującą domy pod klucz. Szczególnie, jeśli mieszkasz w dużym mieście – takim jak Warszawa – lub w jego najbliższych okolicach (np. Pruszków), możesz poszukać zaufanych wykonawców. Zazwyczaj oprócz samej budowy oferują oni też usługi dodatkowe.

Jak znaleźć firmę budującą domy pod klucz?

Powierzenie nadzoru nad kompleksową budową domu firmie zewnętrznej wymaga dokładnego rozeznania rynku. Warto w tych poszukiwaniach sugerować się opiniami innych osób, które miały okazję współpracować z wykonawcą. Pozytywne rekomendacje to na pewno dobry trop.

Inną ważną kwestią jest zakres usług, które świadczy firma budująca dom pod klucz. Najlepiej, jeśli oprócz samej budowy:

  • zajmuje się kwestiami formalnymi — pozwoleniami, decyzjami, odbiorami,
  • sugeruje, jakie rozwiązania inteligentne i energooszczędne będą najlepsze dla danej nieruchomości,
  • doradza w kwestii projektu architektonicznego i pomaga zaprojektować oraz wykonać ogród.

Aby w móc obdarzyć pełnym zaufaniem wybraną firmę, warto dowiedzieć się, jakimi założeniami jej pracownicy kierują się w codziennej pracy. Najlepiej, jeśli kadrę zasilają wykwalifikowani specjaliści, inżynierowie, architekci, projektanci, a materiały budowlane pochodzą od sprawdzonych dostawców.

Budowa domu pod klucz to długotrwały proces, którzy rzadko kiedy przebiega bez niespodzianek. Cel jest jednak jeden — stworzenie mieszkania dla rodziny. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm budujących dom pod klucz, które mają niezbędne doświadczenie oraz wiedzę. Dobrze, jeśli specjalizują się w działaniach na rynku, na którym inwestujesz, np. w Warszawie czy Pruszkowie.